• -

WARSZTATY: „BYŁA SOBIE SZTUKA”

Category : Aktualności

W dniu 24.11. 2014 roku w Dworze Czeczów uczniowie klas III wzięli udział w Warsztatach z zakresu historii sztuki ,które poprowadziła Arte – pracownia. Pierwsze spotkanie z tego cyklu nosiło tytuł : „Maleńka historyjka o maleńkim krasnoludku i wielkich malarzach , którzy malują jak małe dzieci ”, dotyczyło przede wszystkim malarstwa prymitywistów.Zajęcia były poprzedzone opowieścią o sztuce z przybliżeniem tła historycznego , udoskonalone pokazem slajdów. Dzieci podziwiały dzieła znanych mistrzów i próbowały zrozumieć artystyczne intencje autorów swoich dzieł oraz uczucia, które im towarzyszyły i kanony , których przetrzegali i łamali tworząc tym samym nowe .

 Uczniowie klas III zainspirowani dziełami wielkich mistrzów , odkrywali własne drogi ekspresji , wykonali na zajęciach postać bajkową – małego krasnoludka.

 Instruktorki prowadzący te zajęcia sprawiły ,że dzieci z wielką przyjemnością , jaką jest swobodne tworzenie dla relaksu stworzyły własne dzieło , które wyrażało ich wewnętrzne przeżycia.

Panie prowadzące pokazywały dzieciom , jak dopasować kształty, budować właściwe proporcje , łączyć kolory i dostrzegać różnice w odcieniach i strukturze materii.

Zajęcia bardzo się podobały , a chwile przyjemności obcowania z włóczką, skrawkami filcu, tkaninami, nitką, igłą i guzikami stały się pretekstem do nauki o tym , czym jest sztuka . Dzieci w trakcie zajęć rozmawiały także o roli estetyki w naszym otoczeniu.

Mamy nadzieję , że będziemy uczestniczyć w kolejnych zajęciach z zakresu historii sztuki.

Opracowanie i zdjęcia : Jadwiga Puto ( na podstawie tekstu zawartego na stronie internetowej Dworu Czeczów)

 


Archiwa