• 0

Konkurs recytatorsko-plastyczny pt. „Czas przypomnieć ojców dzieje”.

Świetlica w Szkole Podstawowej nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie była organizatorem międzyszkolnego konkursu rectytatorsko – plastycznego pt. „Czas przypomnieć ojców dzieje „. Słowa te wypowiedziane przez Guślarza z II części „Dziadów”, Adama Mickiewicza stały się inspiracją do zorganizowania konkursu, którego celem jest kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych.
W historii naszego narodu jest wiele wybitnych postaci, które mogą być wzorem obywatela-polaka dla młodych ludzi. Dlatego też najmłodszym uczniom z naszej szkoły wychowawcy przypomnieli życiorysy ludzi, którzy wpłynęli na losy Polski. Nauczyciele wraz z uczniami sięgnęli również do poezji. która opisuje ważne dla naszego kraju wydarzenia. W ten sposób zachęcili uczniów do wzięcia udziału w tym trudnym, ale jakże ciekawym konkursie.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I – IV z podziałem na dwie kategorie:
– uczniowie klas I i II,
– uczniowie klas III i IV.

Prace plastyczne przedstawiały postać lub wydarzenie z historii Polski.
Uczniowie z naszej szkoły zdobyli odpowiednie nagrody:
klasy I i II I miejsce: Kajetan Filipowicz kl. II b – opiekun artystyczny: p. Jadwiga Puto
II miejsce: Jagoda Marzec kl. I b – opiekun artystyczny: p. Marta Biernat
wyróżnienia: Kacper Chachlowski kl. I b – opiekun artystyczny p. Marta Biernat
oraz Oliwia Nocoń kl. II b – opiekun p. Jadwiga Puto

klasy III i IV
wyróżnienie: Marcin Potoczny kl. III a – opiekun artystyczny p. Renata Tylek

Konkurs recytatorski przeznaczony był dla uczniów klas III i IV. Zadaniem uczniów było przygotować jeden wiersz opisujący postać lub wydarzenie z historii Polski. Każda szkoła mogła zgłosić trzech kandydatów.
W tym konkursie uczestniczyli uczniowie z 10 krakowskich szkół.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III a którzy otrzymali wyróżnienia:
Zuzanna Olejniczak, Gaweł i Marcin Potoczny – opiekun artystyczny p. Renata Tylek

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce dnia 26.11.2010 roku o godzinie 9.00 w świetlicy szkolnej.
W czasie uroczystości wystąpił szkolny chór, a organizatorki konkursu przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą historii naszego kraju, dzięki której uczniowie mogli w przejrzysty, a zarazem ciekawy sposób poznać fakty związane z historią Polski. Na zakończenie każdy uczestnik konkursu otrzymał biało-czerwoną chorągiewkę, by przypominała ona dzieciom, co to znaczy być małym patriotą.
Mały patriota to dobry syn lub córka, dobry uczeń lub uczennica i dobry kolega lub koleżanka. Od najmłodszych lat należy dbać o patriotyczne wychowanie pokoleń, byśmy byli dumni, że jesteśmy Polakami.

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Puto


Archiwa