• -

SPOTKANIE Z PISARKĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

Category : Aktualności

Uczniowie klasy I c oraz klas II a i II b wzięli udział w spotkaniu z pisarką Renatą Piątkowską, które miało miejsce w Dworze Czeczów. Autorka opowiadała o swoich książkach, o jej bohaterach i sytuacjach, które mogły wydarzyć się naprawdę. Pani lektor Marta Kożurno przybliżyła uczestnikom spotkania twórczość pisarki czytając rozdziały dwóch książek „To się nie mieści w głowie” i „ Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”. Pierwsza pozycja to opowiadania z życia dziewczynki, które mogą się przytrafić dzieciom obojga płci. Dziecięcy świat pełen jest różnorodnych pomysłów i przygód. Jest to książka, w której dzieci odnajdują się znakomicie. Śledząc perypetie rówieśniczki mogą się z nimi utożsamiać, wszystko jest im tu bliskie. Jeden z rozdziałów, który czytała pani Marta opisywał długą podróż samochodem, która ciągnęła się w nieskończoność.

Gdyby jajko mogło mówić i inne opowiadania” to książka o zwyczajach. Wszystkie dzieci malują pisanki, ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis? A lanie wosku w andrzejki? Dobrze wiedzieć dlaczego topimy w rzece Marzannę i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus. Będzie też wiele o wigilijnych zwyczajach, skąd się wzięły i co z nich przetrwało do dziś. Na przykład po co wsadzamy wigilijne sianko pod obrus i skąd to dodatkowe nakrycie na stole. W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się skąd się wziął zwyczaj zawieszania skarpet przy kominku.

Renata Piątkowska jest autorką książek dla dzieci między innymi: „Opowiadania dla przedszkolaków” „Opowiadania z piaskownicy” „Nie ma nudnych dni” „Z przysłowiami za pan brat” „Przygoda ma kolor niebieski”. Pisarka otrzymała nagrodę w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”.

Tekst i zdjęcia :Marta Biernat – wychowawca klasy II a

 


Archiwa