• -

ZIELONA LEKCJA PRZYRODY

Category : Aktualności

10 grudnia uczestniczyliśmy w niesamowitej lekcji z udziałem specjalnie ułożonych do pracy z dziećmi sów, sokołów i jastrzębi. Dowiedzieliśmy się czym różnią się te grupy ptaków, a także zobaczyliśmy je latające na żywo. Podczas lekcji poznaliśmy zwyczaje tych ptaków. Były aż 4 gatunki sów: płomykówka, syczek, puchacz oraz pójdźka,3 gatunki sokołów: pustułka, sokół wędrowny, białozór i jastrząb myszołów. Potem pani prowadząca omówiła poszczególne elementy budowy ptaków:

– skrzydła np. u sów mają pióra pozwalające na bezszelestny lot, sokoły mają skrzydła ostro zakończone, zaś jastrzębie mają zaokrąglone końce skrzydeł

– ogon był porównany do kierownicy roweru i jako ważny element pozwalający ptakom sterować lotem

– skoki – łapy jastrzębi jako broń drapieżnika

– dziób służy do rozrywania i porcjowania mięsa.

Potem wyjaśniono nam wiele pojęć takich jak:

szlara czyli specjalnie ułożone pióra na „twarzy” sowy, które działają jak antena satelitarna pomagając sowie znaleźć źródło dźwięku. Dziupla – czyli miejsce, gdzie się chowa sowa. Bezszelestny lot odbywa się , ponieważ pióro sowy pokryte jest drobnymi „włoskami”, których zadaniem jest wytłumienie powietrza opływającego skrzydło. Dzięki temu sowy mogą nadlecieć bezszelestnie do swojej ofiary. Aby się o tym przekonać zasłoniliśmy oczy, a Hugo ,bo tak miała ta sowa na imię, przeleciała nad nami bezszelestnie. Budowa głowy i oka – sowy jako nocni łowcy mają nietypowo skonstruowane oczy, dzięki czemu niektóre gatunki mogą widzieć lepiej od nas w ciemnościach. Sowa, aby spojrzeć w lewo musi obrócić głowę , ponieważ nie może poruszać oczami. W zamian za to może obracać głową niemal dookoła osi. Transformacja, zdarza się u sowy posiadającej unikalny mechanizm obronny. W pewnych warunkach potrafi nastroszyć się ostrzegając potencjalnego napastnika, iż jest duża i groźna (choć rozmiarami nie dorasta nawet gołębiowi) a w pewnych warunkach spłaszcza pióra, by udawać kawałek gałęzi. Gatunek ten to malutka sowa pochodząca z Afryki – syczek białolicy. W części poświęconej sokołom omówiono nam trzy gatunki: Pustułkę, tu zwróciliśmy uwagę na ostro zakończone skrzydła, co jest podstawowym wyróżnikiem tej grupy ptaków spośród wszystkich ptaków drapieżnych. Zawisa ona w powietrzu jak helikopter i wypatruje myszy. Sokół wędrowny jest natomiast najszybszym zwierzęciem na Ziemi, ponieważ potrafi osiągać prędkość bliską 350km/h. Część poświęcona jastrzębiom zwraca uwagę na to, iż jastrzębie muszą bardzo zwinnie manewrować pomiędzy przeszkodami. Nasze panie robiły naturalne przeszkody, a jastrzębie przelatywały między rękami.

To była wspaniała lekcja, która na długo zapadnie nam w pamięci.

Czekamy teraz na zdjęcia z naszą ulubienicą Fioną

Uczniowie z wychowawcami


Archiwa