• -

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE LITERACKIM

Category : Konkursy

W bieżącym roku szkolnym Dom Kultury Podgórze zorganizował konkurs literacki „100 lat historii – baśń podgórskich drzew”, adresowany do dzieci z krakowskich szkół podstawowych. Spośród naszych uczniów wziął w nim udział m.in. Kamil Gas z klasy IV c, który za swoją bardzo nastrojową bajkę otrzymał wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów literackich i zapraszamy do lektury nagrodzonego tekstu!

                                                                         mgr Barbara Faron

Baśń podgórskich drzew

            Pewnego słonecznego dnia mały chłopiec o imieniu Wojtek szedł wąskimi dróżkami Podgórza, gdy nagle zauważył rudą wiewiórkę. Tak go zafascynowała, że za nią pobiegł. Wiewiórka cały czas uciekała. W końcu, kiedy ją zgubił, zauważył, że znalazł się w tajemniczym miejscu.

Teren był otoczony wysokimi skałami, a dookoła rosły różnego gatunku drzewa. W samym centrum rosło największe, o szerokim pniu i rozłożystej, ogromnej koronie. Sprawiało wrażenie, jakby było władcą tego miejsca. Chłopiec nieśmiało podszedł do niego, a ono krzyknęło:

– Straże pojmać go! To człowiek! Za nim przyjdą drwale z piłami i siekierami i zniszczą nasze królestwo!

Chłopiec przestraszył się i powiedział, że jeśli nie wróci do domu, rodzice będą się martwić i  będą go szukać.

Po długiej naradzie drzewa postanowiły go do siebie upodobnić, ponieważ bały się, że gdy go wypuszczą, powie wszystkim o ich tajemniczym królestwie i ludzie zniszczą to miejsce. Wojtek  przekonał króla, żeby go wypuścił:

– Królu! Jeśli mnie wypuścisz, nie pożałujesz! Sprawię, że twoje królestwo nigdy nie zniknie i jeszcze za 100 lat będą przychodziły tu dzieci i dorośli, którzy będą je zwiedzali  i podziwiali.

Władca przystał na jego propozycję, ale postawił warunek:

– Wypuszczę cię, ale masz powrócić  i  zostać tu na zawsze jako jeden z nas.

Chłopiec zgodził się i w zamian otrzymał wolność.

Minęło wiele lat. Wojtek dorósł, stał się Wojciechem, ale pamiętał o obietnicy. Dotrzymał słowa i dzięki niemu królestwo drzew zostało najpiękniejszym parkiem nie tylko Podgórza, ale i całego Krakowa. Miejscem, gdzie dorośli mogą odpocząć i miło spędzić czas, a dzieci pobawić się.

Potem, zgodnie z obietnicą, Wojciech wrócił do królestwa. Jego pomnik do dziś stoi pośród drzew Parku Bednarskiego.

Autor opowiadania: Kamil Gas


Archiwa