• 0

Wycieczka do muzeum historycznego miasta Krakowa na wystawę krakowskich szopek

Jedną z najbardziej znanych krakowskich tradycji świątecznych jest odbywający się co roku w pierwszy czwartek grudnia konkurs na najpiękniejszą krakowską szopkę. Ma on stałe grono uczestników, do których co rok dołączają nowi, w tym bardzo licznie dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół podstawowych.
Uczniowie klasy pierwszej „b” wybrali się 13 stycznia 2011 roku do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na warsztaty muzealne połączone ze zwiedzaniem wystawy szopek. Dzieciom szopki bardzo się spodobały, zwłaszcza te ze świecącymi i ruchomymi elementami. Widzieliśmy szopkę wykonaną na szydełku, z puszek po napojach, ze śrubek i nakrętek, z modeliny i taką, którą po wystawie można… zjeść, bo była wykonana z ciastek, cukierków, lizaków oraz galaretek. Szopki to kolorowy, radosny, zabawny Kraków w miniaturze. Te, które oglądaliśmy miały od kilku centymetrów po kilka metrów wysokości. Najmniejsze mieściły się w łupinie od orzecha, a najwyższa miała 5 metrów. Było co podziwiać!!!
Piękne, kolorowe, bogato udekorowane wieże Kościoła Mariackiego, miniatura Bramy Floriańskiej oraz makiety innych krakowskich zabytków szczególne wrażenie zrobiły na pierwszakach. Szopkarze często nawiązują do krakowskich legend o Wandzie, Smoku Wawelskim, Lajkoniku. Po zajęciach muzealnych były nawet nieśmiałe propozycje, aby w przyszłym roku podjąć się zadania wykonania szopki krakowskiej, pomyślimy, zobaczymy…

Tekst i zdjęcia: wychowawca klasy Ib Marta Biernat


Archiwa