• -

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW TEATRALNYCH KL.II,,C’’(WYCH.KATARZYNA PTAK)

Category : Aktualności

Uczniowie klasy II,,c’’w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczali na warsztaty teatralne do Dworu Czeczów z częstotliwością 1/miesiąc.

Warsztaty prowadziła pani Małgorzata Karpowicz-Dukat (aktorka związana z Teatrem Groteska).

8 czerwca o godz.16.30 odbyły się warsztaty otwarte w których jako widzowie mogli uczestniczyć rodzice uczniów.

Naszą przygodę z warsztatami teatralnymi rozpoczęliśmy od pracy z lalkami bunraku . Lalki te wywodzą się z teatru japońskiego, a nazwa bunraku pojawiła się w XIX w.(źródło:Wikipedia).

Lalki te są duże i ciężkie. Do animacji ich potrzebnych jest parę osób. Dzieci animowały lalkę w kilkuosobowych grupkach. Każdy z uczniów był odpowiedzialny za obsługę innej części korpusu lalki.

Było to dla dzieci nie lada wyzwanie. Przede wszystkim uczniom nie wolno było być na scenie ,,prywatnymi’’- śmiać się, wykonywać zbędnych ruchów manipulacyjnych np. przy swojej garderobie.

Poza tym należało być ,,skupionym’’ i nauczyć się patrzeć w kierunku, gdzie unoszona jest obsługiwana przez aktora ręka postaci lub patrzeć tam, gdzie odwraca się cała animowana lalka.

Uczniowie by prawidłowo obsługiwać postać musieli się zgrać w swoich grupkach, skoordynować ruchy i uważnie słuchać poleceń prowadzącej. Szczytem umiejętności było tu wykonanie z lalką bunraku – okrążenia na scenie. Pomimo usiłowania synchronizacji rzadko której grupce udała się ta trudna sztuka.

Na kolejnych zajęciach dzieci uczyły się pracy z maskami. Ona również nie należała do najłatwiejszych zwłaszcza, że uczniowie mogli patrzeć jedynie przez usta nałożonej na siebie maski.

Ale i te umiejętności udało się w pewnym stopniu opanować.

Na innych zajęciach dzieci wcielały się w rolę postaci z różnych znanych baśni: w rolę Czerwonego Kapturka i Wilka , Śpiącej Królewny, Wiedźmy, Kopciuszka, Złych Sióstr, w rolę Błaznów i Klaunów.

I te role były trudne i wymagające : np. należało się na zawołanie zaśmiać lub zrobić ,,phi! ’’, ,,żółwika’’ albo zaimprowizować taniec do słyszanej melodii.

Warsztaty uwieńczone zostały – otwartym pokazem dla Rodziców, którzy mogli podziwiać rozwinięte już aktorsko i oswojone ze sceną swoje dzieci.

Katarzyna Ptak


Archiwa