• 0

LEKCJA MUZEALNA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM NA WAWELU- „KATEDRA WAWELSKA”

Category : Aktualności

W dniu 03.03.2011 roku uczniowie z klasy 3A razem ze swoją wychowawczynią
p. Renatą Tylek wybrali się po raz kolejny na wycieczkę na Wawel. Po Katedrze, kryptach królewskich i wieży z dzwonem Zygmunt oprowadzała nas pani przewodnik, która bardzo ciekawie wprowadziła uczniów w czasy, w których na Wawelu żyli królowie.
Uczniowie poznali dzieje Katedry począwszy od ustanowienia na Wawelu siedziby biskupa w 1000 roku po czasy współczesne, zobaczyli ołtarz Ojczyzny- relikwie św. Stanisława. Dowiedzieli się, że kościół katedralny to miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków.
Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wielcy wodzowie i wieszcze narodowi, a także prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską.
Z dużym zainteresowaniem uczniowie zawędrowali po stromych, wąskich schodkach na jedną z trzech wież –na Wieżę Zygmuntowską, ze słynnym dzwonem „Zygmuntem” ufundowanym przez Zygmunta I Starego. Dowiedzieli się, że dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni ludwisarz Hans Beham z Norymbergi w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajduje się tam także godło Polski i Litwy. Umieszczenie na wieży miało miejsce 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko święta i uroczystości kościelne i państwowe oraz najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego. Bił na przykład: 1 września 1939 roku, kiedy to Polska została zaatakowana przez III Rzeszę, 30 kwietnia 2004 po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w katedrze wawelskiej z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II (tak samo, jak 27 lat wcześniej, po wyborze Karola Wojtyły na papieża), 10 kwietnia 2010 po katastrofie polskiego samolotu Tu-154M, oraz 8 dni później podczas pogrzebu Pary Prezydenckiej po tej katastrofie. Dzieci zaciekawiła legenda, według której pęknięcie serca dzwonu zwiastuje złe czasy dla Polski, zaś według popularnego przesądu dotknięcie serca przynosi szczęście.
Na koniec wycieczki uczniowie dotarli do krypty św. Leonarda, od której zaczęliśmy zwiedzanie grobów królewskich. Zobaczyli sarkofagi Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery, Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego oraz sarkofag Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.
Wycieczka była bardzo ciekawa. Wszystkim uczniów zachęcamy do zwiedzania pięknych zabytków naszego miasta oraz brania udziału w lekcjach organizowanych przez Zamek Królewski na Wawelu.

Renata Tylek

Oto fotorelacja z naszej wycieczki.


Archiwa