• -

JUBILEUSZOWO : TROCHĘ FIZYKI , TROCHĘ HISTORII , TROCHĘ DOŚWIADCZEŃ I DUUUŻO TECHNIKI – WYCIECZKA KL. III ,,C’’ DO MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Category : Aktualności

       W dniu 3 listopada 2016r. uczniowie klasy III,,c’’ wybrali się na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

       Na dobry początek pan przewodnik oprowadził nas po wystawie ,,WOKÓŁ KOŁA ‘’. Po krótkim omówieniu zasad dotyczących obsługi zgromadzonych urządzeń – dzieci mogły zażyć sporą dawkę swobody i zabawy korzystając z ok.27 stanowisk obrazujących różne zjawiska fizyki i wykorzystanie koła w przeszłości. Kształt koła był motywem przewodnim ekspozycji.

Trzecioklasiści mogli spacerować z korbowodem, przetestować żyroskop i koło Maxwella, spróbować  podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków,  zbudować basztę,  podnieść windę napędzaną kołem deptakowym, obserwować tańczące w powietrzu piłki, wejść do ,,Jednookiej komnaty’’.

         Po tej wyśmienitej zabawie, której wcale nie chciało nam się przerywać – udaliśmy się na kolejną wystawę pod nazwą ,,MOTOKULTURA’’. Zgromadzone na wystawie eksponaty pozwoliły nam zażyć szczyptę wiedzy na temat rozwoju motoryzacji oraz zaobserwować ewolucję rozwiązań w tej dziedzinie. Dowiedzieliśmy się też jak potocznie nazywano samochód ,,Syrenę’’ i dlaczego właśnie tak.

Poza tym pan przewodnik podał nam np. informację o ostatnich sztukach samochodu  Fiat 126 nazwanych ,,Happy End’’.

 Prezentacja historii motoryzacji poza samochodami obfitowała również w fotografie i materiały filmowe.

       Następnie udaliśmy się na część sali na której ukazany był ,,INŻYNIERYJNY PORTRET MIASTA’’.

Podziwialiśmy tu rozwój wybranych obszarów inżynierii miejskiej Krakowa od średniowiecza po czasy współczesne. Unaoczniały to zgromadzone obiekty, modele, archiwalne fotografie, artykuły prasowe i filmy.

Poznaliśmy np. mechanizm średniowiecznego wodociągu miasta Krakowa. Zobaczyliśmy średniowieczny przewód kanalizacyjny. Mogliśmy usiąść w tramwaju konnym i zobaczyć omnibus konny. Zaznajomiliśmy się z szeregiem ciekawych akcesoriów służących ludziom na co dzień do dbania o fryzurę, prania ubrań, przechowywania żywności, komunikowania się, słuchania muzyki itp.

       Ostatnim punktem programu naszych odwiedzin w Muzeum Inżynierii Miejskiej był udział w lekcji muzealnej ,,Zabawy z tornado w butelce’’.
Lekcja miała charakter warsztatu połączonego z pogadanką. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się skąd biorą się trąby powietrzne, tornada, cyklony, wiry w rzece oraz dlaczego podczas burzy zrywane są dachy i jak się kręci dym w kominie.

Dzieci samodzielnie wywoływały i obserwowały wymienione zjawiska przyrodnicze. Robiły to z dużym zaciekawieniem, przyjemnością, a nawet z radością towarzyszącą sukcesowi w zademonstrowaniu wybranego doświadczenia.

Na koniec dokonaliśmy zakupu pamiątek w sklepiku muzealnym. Do szkoły wracaliśmy zadowoleni i usatysfakcjonowani przeżytymi pożytecznymi wrażeniami, wzbogacającymi naszą wiedzę w tak ujmująco interesujący sposób.

  Katarzyna Ptak – wychowawca klasy III ,,c’’


Archiwa