• -

GRA MIEJSKA – WOLNOŚĆ PRZYSZŁA Z PODGÓRZA

Category : Aktualności

Uczniowie klas: 5a oraz 6a na zaproszenie Rady Dzielnicy XIII i Fundacji Anma  wzięli udział w lekcji historii w terenie, która odbyła się 27 października 2017r. w 99 rocznicę odzyskania Niepodległości. Lekcja miała charakter gry miejskiej- Wolność przyszła z Podgórza. Trasa  prowadziła poprzez historyczne miejsca w sercu starego Podgórza. Każdy z punktów był odtworzeniem tamtych wydarzeń w strojach z epoki.

W rywalizacji  uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce.

 Niemal wszyscy z nas kojarzą datę 11 listopada 1918 roku. Tymczasem mało kto wie, że  rzecz zaczęła się znacząco wcześniej i to w Podgórzu. Tak naprawdę zaczęło się w Płaszowie. Płaszów był miejscem początku akcji wyzwalania Krakowa w 1918 roku. 31 października grupa Polaków pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroiła austriackich żołnierzy stacjonujących w koszarach urządzonych w dawnym zajeździe Pod św. Benedyktem. Był to jeden z pierwszych krakowskich obiektów opanowanych przez Polaków podczas wydarzeń 1918 roku, które prowadziły do oswobodzenia Krakowa i w konsekwencji narodzin niepodległości Polski. Grupa połączyła się później ze spiskowcami por. Antoniego Stawarza, którzy wczesnym rankiem 31 października opanowali płaszowski dworzec kolejowy . Pokrótce tak wygląda ta historia. Niepodległość przyszła z Podgórza praktycznie bez jednego wystrzału

. 2 3 4

Lidia Salawa


Archiwa