• -

KONCERT MUZYCZNY „ROZTAŃCZONE PASTORAŁKI ”

Category : Aktualności

Dnia 11.12 .2017 roku klasy  III b i I b wzięły udział w koncercie muzyki poważnej w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Tym razem  koncert nosił tytuł  „Roztańczone pastorałki ”  , a jego głównym tematem była muzyka stylizowana w tańcach narodowych ( polonez, krakowiak, oberek, kujawiak i mazur ) . Rytmy taneczne pojawiają się w wielu pastorałkach i kolędach. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania kilku pastorałek : „W Dzień Bożego Narodzenia ”,”Jezus Malusieńki ”, „Graj dutka graj ”, które były zagrane na nietypowym instrumencie – lirze korbowej. Dzieci miały okazję zobaczyć także inne instrumenty strunowe używane ponad 200 lat temu na dworach i pałacach , a także  przez muzyków ludowych . Należą do nich instrumenty o nazwie : fidel kolanowa i fidel płocka oraz suka . Prowadząca koncert opowiedziała dzieciom o kompozytorze Michale , Konstantym Ogińskim , twórcy słynnego poloneza  „Pożegnanie Ojczyzny ”, który wszystkim Polakom dawał nadzieję na odzyskanie niepodległości w czasach , gdy naszej Ojczyzny nie było na mapie Europy , Ten utwór wykonany został na flecie poprzecznym .Na zakończenie koncertu uczniowie wysłuchali pastorałki „Przystąpmy do szopy ” w rytmie „chodzonego ”, tańca  tańczonego na weselach wiejskich ,  będącego odpowiednim poloneza .

Dzieci z wielką uwagą wysłuchały koncertu i z ochotą wezmą udział w kolejnym , lutowym  spotkaniu z muzyką poważną .

                                                                      Opracowanie : Jadwiga Puto

                                                                       Zdjęcia : Ewa Miłaszewska


Archiwa