• -

WYSTAWA SZOPEK KRAKOWSKICH W CELESTACIE

Category : Aktualności

20 grudnia 2017 r. uczniowie klasy II a wybrali się na wycieczkę do Celestatu, aby obejrzeć szopki krakowskie czyli bajecznie kolorowe miniaturowe budowle wzorowane na najsłynniejszych zabytkach i detalach architektonicznych Krakowa oraz aby wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Na początku zwiedziliśmy tegoroczną czyli już 75 pokonkursową wystawę szopek krakowskich, na którą napłynęło 171 szopek, które oceniono w czterech kategoriach: seniorów, młodzieżowe, dziecięce i rodzinne, a dodatkowo szopki seniorów oceniano w grupach według wielkości: duże, średnie, małe i miniaturowe.

Dowiedzieliśmy się, że tradycyjna szopka krakowska powstała pod koniec XIX w. i była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Figurki są rzeźbione w drewnie, lepione z modeliny lub gliny czy gipsu. Szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Maryi i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, trzej królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonych) oraz legendarnymi (np. trębaczem, panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszczone są postacie w tradycyjnych strojach ludowych krakowskich i góralskich, a także znane osobistości np. z „Wesela” Wyspiańskiego, Lecha Wałęsę, papieży Jana Pawła II i Franciszka.

Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się do jednej z pracowni, gdzie każdy zaprojektował własną szopkę krakowską. Później ją pokolorowaliśmy, bo zasada jest taka, że szopka musi być bardzo kolorowa oraz dorysowaliśmy Świętą Rodzinę, bo bez Niej nie byłaby to typowa szopka krakowska.

Marta Biernat

wychowawca klasy IIa


Archiwa