• -

KÓŁKO CHEMICZNE

Category : Aktualności

 Na zajęciach kółka chemicznego dla klas siódmych razem z panią Anną Motyką – nauczycielką chemii w naszej szkole, przeprowadzaliśmy interesujące doświadczenia, takie jak np. otrzymywanie tlenku węgla (IV), tworzenie zegara jodowego lub otrzymywanie tlenu z manganianu (VII) potasu.
Według mnie najciekawszym z eksperymentów okazał się zegar jodowy. Na początku musieliśmy wlać do probówki kilka kropel jodyny i dodać do niej odrobinę kwasu askorbinowego – tyle, aby roztwór stał się bezbarwny. (Nie pamiętam skąd wzięliśmy kwas askorbinowy……. może pani rozpuściła tabletkę witaminy C :)) Później osobno rozpuściliśmy skrobię w wodzie, czyli utworzyliśmy wodny roztwór skrobi. Następnie połączyliśmy te dwa roztwory i dodaliśmy 10 ml wody destylowanej. Na koniec wlaliśmy ok. 10–15 ml wody utlenionej (H2O2) i energicznie potrząsnęliśmy probówką. Po chwili zaobserwowaliśmy, że kolor naszego roztworu z bezbarwnego zmienił się na granatowo – czarny. Tak uwolniony jod reaguje ze skrobią.
Na naszym kółku wykonaliśmy już wiele ciekawych doświadczeń. Zawsze jest miło i wesoło. Oprócz tego, że się uczymy, dobrze się bawimy.

opracował: Bartosz Godula klasa 7b


Archiwa