• -

PODSUMOWANIE LISTOPADA W KLASIE 1A – WYCIECZKI, IMPREZY I WARSZTATY!

Category : Aktualności

Listopad obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, w których uczestniczyli uczniowie klasy 1a.

 Już 6 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Ekospalarni –Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Jest to nowoczesna instalacja, która wykorzystuje technologie najwyższej jakości. Procesy utylizacji odpadów i przekształcenie ich w energię cieplna i elektryczną to dostep do nowej i czystej energii.

W trakcie warsztatów na terenie Ekospalarni uczniowie dowiedzieli się, że mieszkańcy Krakowa produkują ponad 300 ton śmieci w ciągu roku, zobaczyli jak wygląda cały proces technologiczny zakładu ( od przyjazdu ciężarówki ze śmieciami, załadunek do bunkra, pracę suwnic i chwytaków, kocioł odzysknicowy, jak wygląda praca w Ekospalarni).

Dzieci mogły zapoznać się z produkcją energii elektrycznej i cieplnej oraz aspektami ochrony środowiska. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały nasionka roślin.

Wizyta w Ekospalarni była bardzo dobrą lekcją na temat sposobów wykorzystania śmieci do wytwarzania energii, a przede wszystkim lekcją  o ochronie środowiska i naszej planety. Dzieci były pod wielkim wrażeniem. Każdy mieszkaniec Krakowa powinien odwiedzić Ekospalarnię i na własne oczy zobaczyć jakie korzyści daje segregowanie śmieci!

Zdjęcia Renata Tylek-Bebej Oraz p. Ania Z.

W ramach Międzynarodowego Projektu „Piękna nasza Polska cała” dzieci brały udział w sadzeniu drzewa w ogrodzie szkolnym 8 listopada.

Brały udział w apelu z okazji 11 listopada oraz ogólnopolskim biciu rekordu dla Niepodległej 9 listopada o godzinie 11:11. Dzieci miały piękne kotyliony, które wykonały z niewielką pomocą rodziców, a na zakończenie każdy otrzymał krakowski obwarzanek.

19 listopada uczestniczyliśmy we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych w Dworze Czeczów. Nasza klasa śpiewała „Maszerują strzelcy, maszerują”. Nauczyliśmy się również piosenki pt. „Co to jest niepodległość?”

Również w tym dniu odbyły się warsztaty teatralne W Dworze Czeczów. Tym razem pani Małgosia przywiozła ze sobą maski. Dzieci mogły pokazać swoje umiejętności taneczne, ruchowe i aktorskie.

Listopad to także miesiąc, w którym realizuje się zajęcia o tematyce zdrowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się jakie produkty znajdują się w piramidzie żywieniowej, jakie należy spożywać, a których unikać.  Na podsumowanie zajęć dzieci przyniosły warzywa i owoce, z których powstały wspaniałe stworki i ludki.

W dniu 23 listopada wybraliśmy się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty pt. „Jaki znak Twój” w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci odkryły fascynujące dzieje polskich symboli narodowych. Dowiedziały się jaki pomysł na wygląd flagi odrodzonego kraju mieli mieszkańcy Krakowa i jak ludowy podkrakowski strój stał się strojem narodowym. Zobaczyły jak wyglądała szkoła w czasach pradziadków i prababć  oraz mogły wejść do chaty góralskiej i zobaczyć jak dawniej żyli ludzie w Polsce.

Dzień Pluszowego Misia- 26 listopada

Święto jest bardzo sympatyczne obchodzone 25 listopada. W tym właśnie dniu przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma długiej tradycji i obchodzone jest od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził setne urodziny.

Pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą przeszłością. Wszystko zaczęło się od polowania, na które wybrał się prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt w 1902 roku. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Całą historię zilustrowano komiksem, a jeden z czytelników waszyngtońskiej prasy- producent zabawek zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci. Nazwał pluszowego misia Teddy Bear.

My również w tym dniu przynieśliśmy ukochane misie oraz pokolorowaliśmy sylwetki misia.

Andrzejki

W czwartek 29 listopada uczniowie klasy 1a uczestniczyli we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Razem z grupą „0” i klasą 1 d dzieci obejrzały teatrzyk cieci w wykonaniu ich wychowawczyń, wróżyły co ich czeka w przyszłości i tańczyły do rytmów znanych piosenek. Wszyscy świetnie się bawili. Było mnóstwo wrażeń i radości.

opracowanie: mgr Renata Tylek-Bebej


Archiwa