• -

SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI P. EWĄ STADTMULLER

Category : Aktualności

W dniu 3 grudnia 2018r. w Dworze Czeczów uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z p. Ewą Stadtmuller pedagogiem, dziennikarką i autorką ponad stu książek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne, opowieści o świętych, przewodniki po Krakowie i Zakopanem oraz opracowania znanych baśni i legend.

Spotkanie autorskie dotyczyło tradycji świątecznych Krakowa czyli tworzenia szopek krakowskich i postaci w niej występujących. Pani Ewa przywiozła ze sobą tajemniczy kufer, z którego co chwilę wyciągała kolorowe woreczki, a w nich były pacynki, kukiełki związane z naszym miastem rodzinnym, które były wykonane z tłuczków do ziemniaków, warzech, starych rękawiczek. Już od początku spotkania pani Ewa rozbudziła u uczniów ciekawość. Młodzi czytelnicy stali się aktywnymi uczestnikami, ich wiedza była znakomita, imponująco wypadli Zosia S. i Kajtek, którzy wiedzieli na temat Krakowa i legend z nim związanych najwięcej. Trzecioklasiści wcielili się w role znanych osób związanych z Krakowem: świętego Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszkę, króla Kraka i Wandę, która nie chciała Niemca, świętą Jadwigę królową i świętego Jacka od pierogów oraz legendarne postacie: smoka wawelskiego, Twardowskiego, rycerzy zaklętych w krakowskie gołębie, szewczyka Dratewkę, Lajkonika. Nie zabrakło „świętych” pacynek i kukiełek czyli Jezusa, Maryi i Józefa oraz aniołka. W stroje trzech mędrców, którzy przybyli do Jezusa wcielili się: Michał, Kajtek i Michał. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

Za organizację spotkania dziękujemy p. Magdalenie Piędel, która zaprosiła nas do sali balowej Dworu Czeczów.

Tekst i zdjęcia: Marta Biernat

wychowawca klasy IIIa


Archiwa