• -

BARBARA FARON GOŚCIEM 22 MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW KSIĄŻKI W KRAKOWIE

Category : Aktualności

            W dniach 25 – 28 października w EXPO Kraków miały miejsce 22  Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To czterodniowe święto literatury nie mogło odbyć się bez znakomitych pisarzy, którzy dzięki swojej wrażliwości i talentowi za każdym razem wprowadzają nas w inspirujący świat literatury. W tak zacnym gronie obok Katarzyny Bondy, Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk czy Szczepana Twardocha pojawiła się również nasza utalentowana koleżanka i nauczycielka Barbara Faron – z wykształcenia polonistka i historyk z zamiłowania, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień współpracująca z wydawnictwami takimi jak:  Astra, Bezdroża, Feniks Media Group. Publikująca w kilku czasopismach, m.in. w „Almanachu Łąckim”, „KZA Ekspres”, „Twoje Miejsce”, „Tojatoty”, oraz na stronie astrahistoria.pl (skierowanej do miłośników zagadek przeszłości i nie tylko). Barbara Faron specjalizuje się w tekstach z zakresu literatury, historii, historii kultury i sztuki. Jest autorką licznych artykułów z zakresu szeroko pojętej humanistyki i współautorką kilku przewodników turystycznych oraz wydanej nakładem wydawnictwa Astra książki Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach (2017). W swoim dorobku ma także stylizowaną na XIX-wieczny pamiętnik – obszerną powieść Zniewolona, a także utwory dla dzieci i młodzieży – powieść Szczęście smakuje truskawkami i wydaną w formie e-booka baśń Zazie na bezludnej wyspie. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje zbiór stylizowanych opowiadań z pogranicza etnografii pt. Ballady Beskidzkiego Dziada, z których dwa zdobyły nagrody w konkursach literackich.

Na początku 2018 roku ukazała się jej najnowsza książka Święte i tygrysice. Piastówny i żony Piastów 1138–1320.

Książki, które wychodzą spod pióra naszej autorki wyróżniają się niezwykłą rzetelnością, ale jednocześnie lekkością pisania. Niejednokrotnie ma się wrażenie, jakby przedstawiany świat zatrzymał się w miejscu, a zdarzenia przytaczane przez Barbarę Faron działy się bezpośrednio na naszych oczach. Historia w takim właśnie wydaniu zaciekawia, sprawia, że mamy ochotę ją chłonąc i zgłębiać. To wielka zaleta książek naszej autorki. Barbara Faron często powtarza, że pisanie książek jest spełnieniem jej marzeń. Życzymy więc sobie, aby te marzenia spełniały się jak najczęściej, czego efektem będą kolejne znakomite książki naszej autorki.

mgr Monika Kasprzyk


Archiwa