POKAZY NAUKOWE DLA DZIECI „FIZYKA DLA SMYKA ” – „TAJEMNICE POWIETRZA ”

Po paru latach przerwy nawiązaliśmy współpracę z Akademią Nauki z Krakowa i w dniu 3 stycznia 2019 roku uczniowie klas : I a, I b, I d, II a i kl. „O ” wzięli udział w warsztatach , które były małymi pokazami naukowymi .  Dzieci brały aktywny udział w zajęciach , przeprowadzając doświadczenia wspólnie z osobą prowadzącą.  Zajęcia dotyczyły Powietrza i jego tajemnic . Uczniowie  dowiedzieli się co to jest powietrze i jakie są jego składniki . Dzieci przekonały się ile waży powietrze w naszej sali i dlaczego nie odczuwamy nacisku jego ciężaru na sobie . Najsilniejsi chłopcy z klasy niestety nie  wygrali w zapasach z siłą ciśnienia atmosferycznego . Dziewczynki zaś za pomocą termometru miłości zmierzyły siłę uczucia do swoich bliskich . Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego astronauci wychodzący w przestrzeń kosmiczną muszą posiadać skafandry i dlaczego samoloty latają mimo , że są o wiele cięższe od powietrza. Na zakończenie spotkania uczniowie zrobili smog i odczytali , jakie jest zanieczyszczenie  powietrza w naszej sali.

Takie spotkania z dziećmi są bardzo atrakcyjne i ciekawe , gdyż każde dziecko jest małym naukowcem . Podczas pokazów dzieci świetnie się bawiły , a przy okazji odkrywały niesamowite zjawiska zachodzące w życiu codziennym .

Mamy nadzieję , że wkrótce weźmiemy udział w kolejnym spotkaniu z „Fizyką dla Smyka ”.

                                                              Organizator spotkania : Jadwiga Puto