• -

WYCIECZKA KLASY 5A DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

Category : Aktualności

W dniu 14 grudnia 2018 roku klasa 5a wraz z wychowawcą i opiekunami udała się do Kopalni Soli w Wieliczce pokonując „Trasę Górniczą”. Na miejscu wyruszający pod ziemię turyści otrzymali ekwipunek godny górników: roboczy strój, kask i lampę.

Przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym – szybem Regis. Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym.

Znał kopalnię od podszewki, pewnie prowadził po labiryncie komór i korytarzy, był dla grupy najlepszym nauczycielem podziemnego fachu. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Uczniowie samodzielnie mierzyli  poziom stężenia metanu, wyszukiwali i transportowali sól, wyznaczali drogę i badali nieznane sobie komory. Uczestnicy wyprawy poznali w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Czas ten był wypełniony dobrą zabawą i integracją zespołu klasowego.

Wychowawca klasy:

Anna Motyka


Archiwa