• -

2 A NA WYSTAWIE SZOPEK KRAKOWSKICH

Category : Aktualności

18 lutego klasa 2 a wybrała się  do Muzeum Historycznego na pokonkursową wystawę „Szopek Krakowskich”. Na wystawie podziwialiśmy szopki biorące udział w tegorocznym konkursie, wykonane z różnorodnych materiałów,  z ogromną starannością i dbałością o detale. Zobaczyliśmy zarówno wielkie, ruchome szopki, będące przenośnymi teatrzykami jak i miniaturowe, wykonane z tradycyjnych materiałów: kolorowej folii aluminiowej, bibułki, kartonu i papieru. Przyglądaliśmy się uważnie miniaturowym mechanizmom oraz  próbowaliśmy w elementach szopek doszukać się nawiązań do historii i architektury Krakowa. Te kolorowe, mieniące się wszystkimi barwami cudeńka wykonali nie tylko doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych.  Również na wystawie mogliśmy obejrzeć szopkę wykonaną przez uczniów klas trzecich naszej szkoły.

Po wyjściu z muzeum pełni wrażeń udaliśmy się na spacer  w kierunku Rynku. Zobaczyliśmy Barbakan, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki i ołtarz Wita Stwosza, Sukiennice oraz  Ratusz.Wiemy gdzie mieszkał i tworzył nasz słynny malarz Jan Matejko. Poznaliśmy wiele legend, bogatą historię w/w zabytków i ciekawostek z nimi związanymi,  a także usłyszeliśmy grany z hejnalicy hejnał mariacki. W drodze powrotnej podziwialiśmy krakowskie planty.

                 Artykuł oraz zdjęcia : Barbara Pacura

 


Archiwa