• -

WYJAZD UCZNIÓW KLASY 1A NA INTERAKTYWNE WARSZTATY WYPIEKANIA PIERNIKÓW

Category : Aktualności

W dniu  13.12.2011 pierwszaki wybrały do Galerii Krakowskiej, aby uczestniczyć w interaktywnych warsztatach wypiekania pierników. Podczas pobytu dzieci poznały historię, sekrety i legendy tych słodkich, przyprawionych miodem, cynamonem, gałką muszkatołową i pieprzem wypieków. Takie właśnie są pierniki, które niezmiennie kojarzą nam się z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Dzieci przywitała Wiedźma Korzenna, która pomogła przenieść się im w odległe czasy przed 500 laty, w których spotkali Mistrza Piekarskiego. To jemu złożyli przysięgę i przystąpili do nauki. Dzieci poznały tajniki wypiekania pierników tak jak to czynili toruńscy piernikarze oraz jego składniki. Wspólnie przesiewali mąkę, zagniatali w moździerzu przyprawy, mieszali całość z miodem oraz własnoręcznie przygotowywali ciasto piernikowe, odciskali je w formach po uprzednim smarowaniu olejem. Dowiedziały się również, że pierniki to jedne z niewielu łakoci, które oprócz tego, że są pyszne posiadają dodatkowo walory zdrowotne.

Kiedy gotowe pierniki zostały włożone do pieca Mistrz Piekarski zapoznał dzieci z legendą o Bogumile i królowej pszczół. Na koniec każdy dostał swój upieczony piernik.

Całe warsztaty piernikarskie na terenie świątecznie przystrojonej Galerii Krakowskiej  nauczyły dzieci od podstaw wyrabiania i wypiekania świątecznych pierników w ciekawej formie zabawy i miłej atmosferze.Dla chętnych przedstawiam legendę: „O Bogumile i królowej pszczół”

Opracowała Renata Tylek-

wychowawca klasy 1a.

O Bogumile i królowej pszczół

Przed laty żył w Toruniu bogaty i szanowany piekarz Bartłomiej, u którego pracował czeladnik o imieniu Bogumił. Mistrz miał piękną córkę Katarzynę, do której co wieczór tęsknie wzdychał młody czeladnik. Mimo iż Katarzyna odwzajemniała uczucia czeladnika, ojciec nie chciał słyszeć o ich ślubie. Bogumił był zbyt ubogi, a mistrzowi marzył się zięć równie bogaty, jak on sam.
Młody piekarz lubił wieczorami wychodzić poza obronne mury Torunia, by wśród ptaków rozmyślać o swej ukochanej. Pewnego dnia siedząc zadumany nad podmiejskim stawem, z bukietem kwiatów nazrywanych dla Kasi, dojrzał tonącą pszczółkę. Żal mu się jej zrobiło, więc podsunął jej listek i wyciągnął z wody. Pszczółka pięknie podziękowała i odfrunęła.
Po chwili jednak na ramieniu czeladnika usiadła Królowa Pszczół. Wiedziała już o szlachetnym uczynku Bogumiła i postanowiła odwdzięczyć się za uratowanie swej siostry. Zdradziła mu sekret wypieku smacznych pierników. W sekrecie powiedziała chłopcu, żeby do ciasta dodawał słodkiego miodu i korzennych przypraw. Bogumił podziękował za radę, wziął przygotowany bukiet kwiatów i wrócił do Torunia. Kiedy przybył do piekarni, zastał wszystkich przy wytężonej pracy, gdyż niespodziewaną wizytę w mieście zapowiedział król. Również i Bogumił od razu zabrał się do wypiekania ciasta przeznaczonego dla króla. Przypomniał sobie rady Królowej Pszczół i nie mówiąc nic nikomu dodał do ciasta miodu i korzennych przypraw. Kiedy zaś ciasto było gotowe wykonał z niego dwa serca, ułożył je naprzeciw siebie i połączył dwoma kółkami, które miały symbolizować obrączki.
Rankiem piernik dla króla był już gotowy. Kiedy wypiek ujrzał mistrz Bartłomiej, bardzo się zdenerwował. Zamiast ładnego piernika ujrzał ciasto o dziwacznym wyglądzie. Dwa odwrócone serca i dwie obrączki pod wpływem ciepła połączyły się ze sobą tworząc niespotykany dotychczas kształt.
Niestety, na wypiek innego piernika nie było już czasu. Król bowiem wjeżdżał już do miasta. Burmistrz wraz z Radą Miejską przywitali króla częstując go wypieczonym przez Bogumiła piernikiem. Wielkie było zdziwienie mistrza Bartłomieja, gdy króla zachwycił kształt i smak piernika. Król poprosił, by przedstawiono mu piekarza, który to piekł. Stanął więc przed królem Bogumił i tłumaczył władcy, że kształt piernika ma symbolizować dwa zakochane serca połączone ze sobą obrączkami, a swój smak zawdzięcza piernik miodowi i korzennym przyprawom dodanym do ciasta. Wyznał też Bogumił królowi, że wypiekając ciasto cały czas myślał o ukochanej Katarzynie, córce piernikarskiego mistrza. Król wysłuchał opowieści Bogumiła w milczeniu i natychmiast zwrócił się do stojącego obok mistrza Bartłomieja z prośbą, by zezwolił na ślub Katarzyny z młodym czeladnikiem. Bartłomiej nie śmiał odmówić królewskiej prośbie. Król nadał też Bogumiłowi tytuł piernikarskiego mistrza i hojnie go obdarował złotymi dukatami. Miastu zaś nadał przywilej wypieku i sprzedaży pierników nie tylko na terenie całego kraju, ale też poza jego granicami i poprosił toruńskich piekarzy, by pierniki w kształcie uformowanym przez Bogumiła nazwano „katarzynkami” na pamiątkę miłości Bogumiła i Katarzyny.


Archiwa