• -

SPOTKANIE Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM – AUTOREM KSIĄŻEK DLA DZIECI

Category : Bez kategorii

8 marca 2012 roku do naszej szkoły przybył z Pogotowiem Kazikowym – Łukasz Wierzbicki – autor książek „Afryka Kazika” i „Dziadek i niedźwiadek”. Łukasz Wierzbicki redaktor, biografista, podróżnik, autor książek dla dzieci. Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki. W książce „Afryka Kazika” przedstawił przygody podróżnika w formie opowiadań dla dzieci. W książce „Dziadek i niedźwiadek” opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa.

Do nas przybył, aby opowiedzieć historię podróży rowerem przez Czarny Ląd i zabrać klasy pierwsze, trzecie, czwarte oraz zerówkę w podróż po Afryce. Dzieci poznały geografię Afryki (pustynia, dżungla, sawanna), żyjące w Afryce zwierzęta ich zwyczaje, dowiedziały się, w jakim środowisku można je spotkać. Uczyły się nazw geograficznych. Opowieść ilustrowana była prezentacją multimedialną, barwnymi ilustracjami, zdjęciami, zagadkami i anegdotami.

Klasy piąte i szóste podczas prelekcji poznały losy niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947 i zarazem poznają ważny fragment historii II wojny światowej. Podczas prezentacji wykorzystywane zostały archiwalne zdjęcia oraz film przedstawiający zabawę misia Wojtka z żołnierzami w obozie szkoleniowym na Bliskim Wschodzie. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądał szlak bojowy Armii Andersa, jakie znaczenie miała bitwa o Monte Cassino oraz że w wojnach na przestrzeni wieków towarzyszyły ludziom zwierzęta (konie, wielbłądy, słonie, osły, psy, gołębie).

Opowieść o misiu Wojtku to nie tylko zabawa i lekcja historii, ale także okazja, by zastanowić się wspólnie nad rolą zwierząt w naszym życiu, tych, które są naszymi przyjaciółmi, pracują wspólnie z ludźmi, towarzyszą nam w życiu codziennym oraz w wyjątkowych sytuacjach.

Na spotkaniach można było nabyć książki autora z autografem. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę pisarza. Obiecał, że zobaczymy się jesienią! Więcej informacji o autorze znajdziecie na www.lukaszwierzbicki.pl

opracowanie – mgr Liliana Majda – Niezgoda


Archiwa