• -

OBSERWATORZY PRZYRODY W KLASIE 2 A

Category : Aktualności

Poznajemy nasze środowisko

 We wtorek 18 września uczniowie klasy 2a korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybrali się na spacer wokół szkoły celem obserwacji środowiska.  Dzieci bardzo starannie przygotowały się do tych zajęć. Zabrały lupy do podglądania, miarki do mierzenia, kredki do wykonania rysunków oraz kartki do zapisywania notatek. Wytrawni przyrodnicy zabrali aparaty fotograficzne i lornetki. Zostały też ustalone zasady prowadzenia obserwacji i podpatrywania przyrody bez zakłócania jej spokoju. Dzieci przyglądały się drzewom i krzewom, wypatrywały zwierząt, słuchały odgłosów przyrody, wykonały odcisk kory, zmierzyły obwód pnia drzewa, fotografowały, rysowały. Obserwowały przez lornetkę wybrane miejsca oraz chmury.  Po skończonych obserwacjach dzieci wykorzystały czas na zabawy ruchowe. Był slalom między drzewami, bieg po prostej, skoki oraz  czas do wspólnej zabawy i zbieranie „skarbów” (liści, kasztanów, żołędzi, orzechów).  Po powrocie do klasy uczniowie dzielili się wrażeniami i spostrzeżeniami,  rozmawiali na temat poczynionych obserwacji oraz zastanawiali się czy ludzie dbają o najbliższe środowisko czy je niszczą. Zajęcia w takiej formie bardzo się dzieciom podobały. Były ciekawe i pouczające.

Zdjęcia z zajęć wykonali uczniowie i wychowawczyni. Zapraszam do obejrzenia – Renata Tylek.

    

Dlaczego jest dzień i noc? Pory roku. Ziemia w Układzie Słonecznym- czyli wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

W piątek 21 września uczniowie klasy 2a pojechali do Muzeum Inżynierii,  aby podsumować krąg tematyczny „Świat wokół nas” i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych . Podczas zajęć wykonywane były prezentacje i proste doświadczenia, które pozwoliły dowiedzieć się dzieciom  dlaczego mamy noc i dzień na Ziemi, dlaczego zmieniają się pory roku, jak powstały kratery na Księżycu i czym jest atmosfera ziemska. Najbardziej ciekawym punktem zajęć było samodzielne wykonanie wulkanu, którego wybuch nie był groźny. Po zajęciach w Muzeum uczniowie spędzili czas na placu zabaw, na którym musieli wykazać się zwinnością i pomysłowością. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły. Podsumowaniem zajęć były karty pracy , prace plastyczne „MOJA ULUBIONA PORA ROKU” oraz prowadzone obserwacje pogodowe w samodzielnie wykonanym kalendarzu pogody.

Fotorelacja

  

Wystawa „OSTATNIA TAKA PUSZCZA”

 Po raz trzeci uczniowie klasy 2a mogli poszerzać swoją wiedzę przyrodniczą.  Dwudziestego piątego września wybrali się na wycieczkę do ogrodów Muzeum Archeologicznego, aby podziwiać  najpiękniejsze i nieznane dotąd zakątki  Puszczy Białowieskiej oraz podpatrzyć jej wyjątkowych mieszkańców. Mistyczne piękno tego miejsca – ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego zostało ukazane na 100 olśniewających, wielkoformatowych zdjęciach autorstwa Jana Walencika- wybitnego fotografika i dokumentalisty.  Uczniowie podziwiali piękno puszczy i z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji i ciekawostek z życia zwierząt zamieszkujących puszczę, które przekazał im wykwalifikowany przewodnik w dziedzinie ochrony środowiska. Nawet padający początkowo deszcz nie przeszkodził dzieciom w oglądaniu wspaniałych fotografii i słuchaniu o baśniowej krainie, której nie znajdziemy nigdzie na świecie- niepowtarzalnej  Puszczy Białowieskiej.  Uczniowie odbyli niezwykłą wędrówkę po kolejnych piętrach puszczańskiego domu- do piwnic po najwyższe piętra. Dowiedzieli się, że tak cenny obszar nie jest w stanie sam obronić się przed działaniami człowieka i że bardzo ważna jest edukacja ekologiczna młodego pokolenia, abyśmy mogli podziwiać piękno puszczy.  Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny w Muzeum Archeologicznym o Białowieskim Parku Narodowym- „Ostatnia Puszcza”.  Na zakończenie w grupach układali puzzle przedstawiające zwierzęta występujące w puszczy. Każda grupa po ułożeniu obrazka opowiadała to, co zapamiętała z zajęć o danym zwierzątku. Czas szybko minął, a dzieci bogatsze o nowe wiadomości , umiejętności i doświadczenia wróciły w świetnych humorach do szkoły.

Zapraszam do obejrzenia przepięknych zdjęć z tej wystawy http://www.arboresvitae.eu/Fotografie/ – Renata Tylek

Opracowanie artykułów Renata Tylek.


Archiwa