• -

KLASA II B NA WYSTAWIE „OSTATNIA TAKA PUSZCZA”

Category : Aktualności

24 września klasa II b uczestniczyła w programie edukacyjnym towarzyszący wystawie „Ostatnia taka puszcza” mieszcząca się  na skwerze przed bazyliką św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Autorem 100 wielkoformatowych fotografii jest Jan Walencik. To efekt wieloletniej pracy dzięki czemu uczestnik programu ma możliwość odbyć niezwykłą wędrówkę  w czasie i przestrzeni do klejnotu europejskiej przyrody Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej. Pan przewodnik opowiedział nam, że puszcza jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi obszar 1505,82 km2. Region ten kojarzy się z żubrem, ale obok króla puszczy żyją tu takie drapieżniki jak; wilki, kuny czy rysie, a także liczne gatunki owadów, ptaków i drobnych ssaków oraz roślin naczyniowych, mchów, porostów i grzybów. Polska część kompleksu leśnego daje schronienie dla ponad 14 000 gatunków zwierząt i roślin, z których wiele nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie, co czyni ją unikatowym obiektem przyrodniczym w skali całej naszej planety. Ale ten cenny obszar nie jest w stanie sam się obronić przed ludzkimi działaniami powodującymi jego degradację. Aby zwrócić uwagę na ten problem autor wystawy uwiecznił białowieskie piękno natury na fotografiach. Po wystawie udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego na  film pt. „Ostatnia taka puszcza”, a na zakończenie czekała nas praca w grupach – układanie puzzli, czyli zwierząt zamieszkujących puszczę.

 Wystawa bardzo nam się podobała, bo dostarczyła ogromnej wiedzy i piękna przez co czyni nas wrażliwym na otaczające środowisko.

                                                                       Opracowała Ewa Miłaszewska


Archiwa