• -

DRUGIE KLASY NA ZIELONEJ SZKOLE W WYGONINIE

Category : Aktualności

W dniach od 24 lutego do 7 marca klasy drugie przebywały na „zielonej szkole” w Wygoninie na Kaszubach.

            Mieszkaliśmy w przestronnym budynku Domu Wczasów Dziecięcych w najbardziej malowniczym krajobrazie Pomorza. Głównym bogactwem tego terenu są lasy i liczne jeziora (Borzechowskie Wielkie, Krąg, Zagnanie), które w połączeniu tworzą swoisty mikroklimat stanowiący dogodne warunki do rozwoju roślin. Dzięki temu można spotkać na tym terenie osobliwe gatunki fauny i flory, parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody. Do walorów przyrodniczych należą: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Podworski Park Krajobrazowy z „Chińską Górą”, Rezerwat przyrodniczy jeziora Krąg, Jeziora Polaszkowskie oraz wiele innych osobliwości przyrody.

W tak pięknym i niezdegradowanym środowisku, dzieci miały możliwość   bezpośredniego kontaktu i optymalnych warunków do poznawania środowiska przyrodniczego. Uczestniczyły w zabawach i grach terenowych, poznawały historię najbliższej okolicy, odgadywały ślady i tropy zwierząt, tworzyły mapę okolicy. W zajęciach integracyjnych poznawały siebie, bezpieczne zachowania w sytuacjach zagrożenia, udzielały wzajemnej pomocy, a także kształtowały umiejętność współpracy w zespole. Uczyły się również tańców arabskich i uczestniczyli w wieczorkach podczas których m.in. poznawały magiczne sztuczki, koło fortuny, oglądały filmy.

Rozległy i wspaniale zagospodarowany teren wokół budynku sprzyjał aktywnemu  spędzaniu czasu. Park Linowy, składający się z dwóch tras:

  • I trasa- dla dzieci młodszych od I do IV klasy,
  • II trasa- średnia dla dzieci od klasy V i młodzieży, dał dzieciom niesamowitą frajdę i radość.

Dużą atrakcją był wyjazd do Wieżycy. Tu czekał na nas snowtubing, to bezpieczna odmiana jazdy po śniegu na dętce, która przypomina ogromne koło samochodowe. Wyciąg wiózł nas na samą górę, skąd zjeżdżaliśmy. Byliśmy również na całodniowej wycieczce w Gdyni i Sopocie. W oceanarium w Gdyni dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Nasz Bałtyk”. Tu zobaczyliśmy ponad tysiąc okazów morskich i wodno-lądowych pochodzących z różnych rejonów świata. Ciekawe ekspozycje pozwalają obserwować, dotknąć i uczyć się o życiu w morzach i oceanach. Sopockim molem spacerowaliśmy i podziwialiśmy piękne morze owiane lekką mgiełką. Potem zakupiliśmy ciekawe pamiątki.

Był to bardzo udany wyjazd, który pozostanie długo w naszej pamięci.

Wychowawca klasy II b

                                                                                                          Ewa Miłaszewska


Archiwa