• -

3. TARGI KSIĄŻKI DLA DZIECI KRAKÓW

Category : Aktualności

Jakie książki warto czytać? Co łączy Koziołka Matołka z Gutenbergiem? Jak smakują lektury? Gdzie można znaleźć rozsypane literki z „Abecadła” Juliana Tuwima? Jak duże są prawdziwe smoki? Jaką długość ma targowa lokomotywa?

Na te pytania postanowili znaleźć odpowiedź uczniowie klasy 2a, którzy wraz z wychowawczynią i pp. Anną Małysą i Agnieszką Nawrot wybrali się w dniu 7 czerwca na Targi Książki.

Dzieci podzielone na trzy grupy otrzymały mapy skarbów, dzięki którym mogli poszukać zaginionych literek wiersza „Abecadło”. Każda grupa otrzymała symboliczne upominki. Koziołek Matołek pokazał dzieciom jak się kuje kozy w Pacanowie. Uczniowie mistrza Gutenberga odsłonili przed dziećmi tajniki druku. Niektórzy samodzielnie przygotowali niestandardowe odbitki z wykorzystaniem tradycyjnej prasy. Otrzymali również specjalne certyfikaty. W czasie spacerów mieli możliwość spotkać Koziołka Matołka i smoka Pompona, który zachęcał do robienia sobie z nim zdjęć. Pompon to nie jedyny smok! Przyleciało również po przygodach Parady Smoków na stoisko teatru „Groteska” olbrzymie, zmęczone smoczysko, którego nie należało drażnić!

Na Targach można również było zobaczyć muzea krakowskie, uczestniczyć w warsztatach zaproponowanych przez Instytut Francuski pt. „Ces’t magnifigue” . Dzieci z klasy 2a wzięły udział w tych zajęciach i świetnie się bawili!!!

Spotkać można się również było z autorami książek dla dzieci. Poznaliśmy pana Jana Motykę- autora przygód Pana Karpia, otrzymaliśmy książkę dla klasy pt. „Pan Karp kontra Czarny Ptak” oraz dedykację. Całość spotkania dopełniła wspólna fotografia.

Podczas Targów można się było poczuć jak Guliwer w krainie Liliputów. Wystarczyło tylko odwiedzić stoisko z Polskimi Grami Planszowymi. Niektórzy wzięli udział w grze „Bitwa pod Grunwaldem” inni grali w szachy. Dziewczynki zaszyły się w kąciku i szyły bajkowe postacie z filcu. Byli też tacy, którym nie straszne są wysokości i wspinali się po ściance wspinaczkowej.

Rok 2013 jest ogłoszony Rokiem Tuwima. W związku z tym zorganizowany został konkurs na „najdłuższą lokomotywę”. Nasza lokomotywa miała długość 16 metrów!!!

Dzieci bardzo miło i pożytecznie spędziły czas na Targach, zakupiły ciekawe książki i gry planszowe.

Targi przybliżają najmłodszym świat literatury, pokazują, jak barwny i bogaty w wartościowe treści jest polski rynek książki dla dzieci.

Targi Książki dla Dzieci pomagają najmłodszym polubić czytanie, spotkać ulubionego pisarza i ilustratora. Rodzicom podpowiadają, co czytać dzieciom.

Opracowanie artykułu wychowawca klasy 2a -Renata Tylek.


Archiwa