• -

KLASA III,,C’’- WYCHOWAWCA : MGR KATARZYNA PTAK – DOŚWIADCZAMY

Category : Aktualności

  W ramach realizacji projektu badawczego klasy III,,c’’ – uczniowie wymienionej klasy w dniu 28.09.2016r. przeprowadzili doświadczenia w których pod wpływem uzyskanego dwutlenku węgla – balonik nałożony na szyjkę butelki – został ,,nadmuchany’’.

                    Bezpośrednim przygotowaniem do wykonania eksperymentu było uważne obejrzenie takiego doświadczenia wykonanego przez p. Dr Mirosława Dolatę, wykładowcę Katedry Fizyki SGGW w Warszawie i prezentowanego w Zasobach e-podręczników – Doświadczenia dla każdego pt.,, Tlen i ditlenek węgla na kilka sposobów czyli eksperymenty z gazami.’’(https://www.epodreczniki.pl/)

                    Powyższy eksperyment jest o tyle łatwy do przeprowadzenia , że wszystkie potrzebne do niego akcesoria i składniki dostępne są w każdym sklepie spożywczym i nie wymagają dużych nakładów finansowych , które obciążałyby niepotrzebnie budżety domowe 😉

Są to: butelka plastikowa o pojemności 0,5 l , 1 saszetka sody oczyszczonej , kwasek cytrynowy w proszku – rozpuszczony wcześniej w wodzie , balonik (baloników należało przygotować więcej , gdyby ,, przez przypadek ‘’- pękły).

                  Odpowiednio wyposażone dzieci – przystąpiły do wykonania doświadczenia pod czujnym okiem wychowawcy klasy. Istotny był też element współpracy , bo dzieci pracowały ,, w parach ‘’. Należało sobie nawzajem pomagać.

                          Uszczęśliwione obserwowały rośnięcie balonika pod wpływem wytworzonego w butelce plastikowej – dwutlenku węgla.

                          Z relacji rodziców uczniów wiem , że eksperymenty wykonane w klasie były dla dzieci na tyle interesujące , że z radością prezentowały je później w domach – członkom swoich rodzin.

                          A oto efekty naszej pracy i zadowoleni młodzi naukowcy :

                                              Katarzyna Ptak Wychowawca klasy III,,c’’


Archiwa