• -

UDZIAŁ KLAS : I,,B” , I,,C”, II,,A” I II ,,B” W WARSZTATACH EDUKACJI ŻEGLARSKIEJ

Category : Aktualności

29 listopada 2017r. uczniowie powyższych klas uczestniczyli w warsztatach edukacji żeglarskiej. Zajęcia te odbyły się na terenie szkoły – w sali gimnastycznej.

Ofertę spotkania przygotował Klub Żeglarski ,,Horn” Kraków w ramach programu PolSailing, który jest realizowany przez Polski Zwiazek Żeglarski przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Program warsztatów obejmował:

– prezentację łódki klasy Optimist (łódka szkolno – regatowa dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia) ;

– opowieść o żeglarstwie, jego zasadach, celach, wartościach ;

– animację żeglugi na Optymiście ;

– zabawy, konkurs z upominkami.

Podczas zajęć dzieci poznały historię powstania zbiornika wodnego ,,Bagry” oraz jego środowisko przyrodnicze. Obejrzały na wyświetlonych zdjęciach gatunki zwierząt najczęściej tam występujące. Opowieść o żeglarstwie była wzbogacona filmem pokazującym uroki żeglarstwa oraz zajęcia z żeglarstwa prowadzone z dziećmi na terenie wymienionego zbiornika wodnego. Ważnym elementem zajęć była demonstracja kamizelki ratunkowej oraz zwrócenie uwagi przez prowadzących na to, jak ważne w każdym sporcie – w żeglarstwie również jest zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Dzieci miały też możliwość poznania najważniejszych elementów budowy łódki klasy Optimist oraz sposobu w jaki obsługuje się taką łódkę. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie zajęciami i chętnie zadawali prowadzącym pytania, na które ci również chętnie odpowiadali zabarwiając swoje wypowiedzi tonem żartobliwym wprowadzającym wesołą atmosferę w zajęcia.

Dzieci od prowadzących dowiedziały się również o bezpłatnych zajęciach z żeglowania prowadzonych dla nich od czerwca na terenie zbiornika ,,Bagry” w ramach programu PolSeiling(więcej informacji o programie pod adresem: http://www.polsailing.pl/).

Zgodnie z programem odbył się również konkurs z upominkami na zbudowanie modelu łódki z materiałów recyklingowych. Dodatkową wytyczną było to, że ,,model ma mieścić się na dłoni”. Uczniowie mieli nieco ponad tydzień na wykonanie łódki, po czym do szkoły przyjechała prowadząca warsztaty p. Zofia Fenikowska i wręczyła uczniom – autorom prac plastycznych – obiecane upominki w postaci gier zręcznościowych.

Dziękujemy p. Marcie Biernat, która była inicjatorką warsztatów w naszej szkole.

mgr Katarzyna Ptak

Galeria:


Archiwa