• -

WYJŚCIE KLAS VII NA WYDZIAŁ CHEMII UJ

Category : Aktualności

            W dniu 12 kwietnia 2018 roku klasy siódme naszej szkoły wybrały się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostaliśmy zaproszeni na pokazy kriogeniczne. Doświadczenia dotyczyły skroplonych gazów i właściwości substancji w niskich temperaturach.
Na początku wyjaśniono nam co to jest kriogenika i czym się zajmuje.
Przypomniano też postać prof. Karola Olszewskiego – wynalazcy kaskadowej
metody skraplania gazów. Dowiedzieliśmy się, że Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski – chemicy z UJ dokonali pierwszego na świecie skroplenia tlenu i azotu, a także tego, że potrafili osiągnąć temperatury poniżej -100 Stopni Celsjusza.
Chemicy z Uniwersytetu przedstawili nam doświadczenia takie jak skraplanie i zestalanie argonu, skraplanie gazu ziemnego, rozdzielenie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne.
Pokazali nam zjawisko Leidenfrosta dotyczące opóźnionego parowania cieczy na rozgrzanym podłożu. Kropla cieczy zachowuje wtedy przez pewien czas kształt kulisty i wykonuje gwałtowne ruchy. Oprócz tego wykazali nam powstawanie mgieł i piany, zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych np. ciało przed zamrożeniem w ciekłym azocie było giętkie, a później stało się kruche.
Ostatnim, ale i wesołym momentem pokazu okazało się spalanie mieszaniny piorunującej. Na dwóch sznurkach były przyczepione baloniki z niebezpiecznymi i palnymi gazami. Gdy jeden z prowadzących podpalił balon, zrobił się wielki i głośny wybuch. Wszyscy obecni na pokazie byli bardzo podekscytowani oglądanymi doświadczeniami.  Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy gościć na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opracował: Bartosz Godula

klasa VII b


Archiwa