• -

ORSZAK LAJKONIKA W KLASIE I,,C”

Category : Aktualności

25 maja 2018r. – w przeddzień tak ważnego święta dla wszystkich dzieci, jakim jest ,,Dzień Mamy” – do naszej klasy już w godzinach porannych zawitał orszak Lajkonika składający się oprócz Lajkonika, który był dla wszystkich niewątpliwie najbarwniejszą postacią – przedstawicielki Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – p.Krystyny Chronowskiej pracującej na co dzień w Dziale Folkloru i Tradycji Krakowa , jak też z 6 wspaniałych dostojnych i panów w strojach z Pochodu Lajkonika.

Skąd tak nagłe pojawienie się tego oryginalnego pochodu w naszej klasie? Otóż nasi nietuzinkowi goście przybyli na nasze zaproszenie, które z kolei było odpowiedzią na ich zaproszenie skierowane do nas.

Zaproszono nas mianowicie do udziału w tegorocznym Święcie Lajkonika, które odbędzie się w oktawę Bożego Ciała – 7 czerwca 2018r.

Jednocześnie poinformowano też, że muzeum przygotowuje dzieci do tych uroczystości – organizując dla nich bezpłatne warsztaty na terenie szkoły.

Składają się one z części edukacyjnej oraz z części plastycznej podczas której uczniowie wykonują dla siebie czapki tatarskie.

Całość warsztatów trwa około 1,5 godziny. Dzieci, które ozdobiły swoje czapki tatarskie zaproszone zostają do udziału w Pochodzie Lajkonika podczas którego jest przyznawana nagroda za najładniej ubraną grupę.

Z wielką przyjemnością odpowiedzieliśmy więc na tak atrakcyjne zaproszenie i 25 maja 2018r. mogliśmy już powitać wspomnianą grupę w progach naszej sali lekcyjnej.

Tak jak zapowiedziano w zaproszeniu – pani prowadząca – Krystyna Chronowska w pierwszej części spotkania wprowadziła teoretycznie uczniów w zagadnienia związane z odwiedzaniem muzeów przez dzieci, zachęciła je do odwiedzania tych obiektów kulturalnych, wymieniła nazwy różnych muzeów istniejących w Krakowie, a następnie zapytała dzieci, czy wiedzą, jaka jest różnica między baśnią, a legendą.

 Zapoznała też uczniów z wersją legendy o Lajkoniku – przyjętą przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Inne zagadnienia części edukacyjnej były związane z opisem stroju Lajkonika oraz Pochodu Lajkonika.

Po krótkiej przerwie odbyła się część plastyczna warsztatów podczas której uczniowie projektowali, a następnie ozdabiali czapki tatarskie według instrukcji podanej przez prowadzącą.

Szablon czapki otrzymaliśmy od organizatorów warsztatów.

Dzieci z wielką przyjemnością ozdabiały swoje czapki, zwłaszcza, że Rodzice bardzo ,,bogato” wyposażyli swoje pociechy w błyszczące, różnokolorowe cekiny, koraliki, tasiemki, wstążeczki itd.

Działania uczniów cały czas wspierane były przez prowadzącą Krystynę Chronowską.

Niestety, ,,wszystko, co dobre, szybko się kończy”, więc warsztaty też musiały zostać zakończone, zwłaszcza, że już następna grupa z sąsiedniej sali ,,wyglądała” gości.

Dzieci ,,zapaliły się” do uczestnictwa w Święcie Lajkonika, gdyż czeka tam na nie mnóstwo atrakcji, a paradowanie w pięknej czapce jest też bardzo przyjemne i tylko teraz od Rodziców zależy, czy rzeczywiście uczniowie naszej klasy dołączą do Pochodu Lajkonika w tym roku… 😉

Dziękujemy naszym miłym gościom za tak wyjątkowa i okazałą oprawę warsztatów w których wzięliśmy udział.

Więcej informacji o Pochodzie Lajkonika można znaleźć pod adresem:

 http://www.mhk.pl/aktualnosci/pochod-lajkonika-2018

                                                 mgr Katarzyna Ptak


Archiwa