• -

POZNAJEMY KULTURĘ NASZEGO REGIONU…

Category : Aktualności

Podczas spotkania z hafciarką uczniowie klas IV-VI mieli możliwość poznania tradycji regionu Małopolski i Podhala. Po świecie koronek oprowadzała p. Halina Dulemba – członkini Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „ Lud- Art” przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Pani Halina Dulemba promuje rękodzieło ludowe i artystyczne prezentując wykonywanie haftu oraz koronki. Pokaz haftu, strojów ludowych, ciekawa opowieść o zwyczajach i obrzędach oraz życiu codziennym przed laty w naszym regionie pogłębiły wiedzę uczniów o ich Małej Ojczyźnie.

Równie ciekawy był występ muzyka folklorysty p. Jacentego Ignatowicza, który w programie „Góralska muzyko grojże mi” zaprezentował folklor Beskidu Żywieckiego. Coraz mniej jest ludzi sięgających po ludowe instrumenty. Pan Jacenty Ignatowicz zbiera stare melodie i pieśni ludowe. Owocem jego pasji jest wspaniały zbiór unikatowych instrumentów ludowych m.in. piszczałki, okaryny, dudy, trombity, multanki, gęśle. Na każdym z tych instrumentów potrafi zagrać. Podczas swojego występu zaprezentował ponad 20 różnych unikalnych góralskich instrumentów, muzykowaniu towarzyszyły gawędy, śpiew oraz prezentacja autentycznych strojów góralskich.  Niezwykle ciekawy okazał się pokaz gry na liściu i pile używanej powszechnie do cięcia drewna.

Opracowała

Lidia Salawa


Archiwa