• -

KLASA I B W MANUFAKTURZE CUKIERKÓW

Category : Aktualności

  16 maja klasa I b udała się do manufaktury cukierków, która mieści się przy ulicy Gołębiej 3 w Krakowie. Dzieci miały możliwość zobaczyć proces powstawania cukierków z karmelu. Z zaciekawieniem słuchały i obserwowały panie tworzące te ulubione smakołyki.

Karmel, który gotowany jest na zapleczu, jest wylewany i formowany na podgrzewane i granitowe blaty znajdujące się w sklepiku. Temperatura karmelu wynosi 150 stopni. Z niego przygotowywane są cukierki o różnych smakach i w zależności jaki chce się uzyskać dodaje się odpowiednich barwników. My uczestniczyliśmy w powstawaniu cukierków arbuzowych.

Zastygający karmel formowany jest w zbitą masę.

Tak przygotowany karmel, następnie przekładany jest kilkakrotnie przez metalowy hak, w celu uzyskania oczekiwanej intensywności barwy. Jeżeli kolor ma być inny, to tuż po wylaniu karmelu na blat, dodawany jest barwnik.

Po osiągnięciu pożądanego koloru, karmel formowany jest w wałki. Masa cięta jest na trzy części. Następnie łączona w jeden wałek. Proces produkcji trwa, aż skończy się przygotowana masa. Należy uważać, aby nie zastygła.

Na koniec spotkania każde dziecko zostało poczęstowane cukierkiem arbuzowym, a także otrzymało paczuszkę cukierków w różnych smakach. Nic więc dziwnego, że buzie wszystkich dzieci  były radosne i uśmiechnięte. Obserwacja procesu tworzenia słodyczy jest pomysłem na ciekawe spędzenie popołudnia, zwłaszcza dla najmłodszych entuzjastów cukierków. Warto więc spacerując po Krakowie zajrzeć na Gołębią 3.              Opracowała Ewa Miłaszewska

wychowawca klasy I b


Archiwa