• -

WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY II C DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

Category : Aktualności

26 listopada uczniowie klasy II c wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokonania 380 schodów , którymi zeszliśmy na poziom I kopalni. Trasa  prowadziła przez korytarze i komnaty na trzech poziomach. Podczas wycieczki z przewodnikiem podziwialiśmy wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęty, a także groty, w których znajdują się solne rzeźby i żyrandole będące dziełem górników.

Poznaliśmy legendę o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzeliśmy, dedykowaną  jej, cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Nad brzegiem jeziora solankowego usłyszeliśmy muzykę Fryderyka Chopina, której towarzyszył wspaniały spektakl świetlny. Podziwialiśmy także niesamowite formacje solne: stalaktyty, stalagmity, nacieki i kryształy. Na trasie spotkaliśmy Skarbnika, który ostrzega górników przed niebezpieczeństwem. Zwiedziliśmy również  Muzeum Żup Krakowskich, w którym znajdują się narzędzia i maszyny używane przez wieki w górniczej pracy, różnorodne kryształy soli oraz zachwycający rezerwat Maria Teresa i Saurau, w którym usłyszeliśmy śpiew górników zjeżdżających do pracy. Zwiedzanie trasy turystycznej, czyli 20 zabytkowych komór połączonych 2 km chodnikiem oraz podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich trwało ponad 3 godziny. Na powierzchnię wyjechaliśmy czteropiętrową windą, która wznosiła się z szybkością 4m/s.

 Po tak długiej wędrówce byliśmy ogromnie zmęczeni, ale pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyliśmy.

                                                       Tekst i zdjęcia :

Barbara Pacura  –  wychowawca klasy II c


Archiwa