• -

UCZNIOWIE KLASY II C W MŁODZIEŻOWYM OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNYM W NIEPOŁOMICACH

Category : Aktualności

19 grudnia nasza klasa uczestniczyła w prelekcji  prowadzonej przez pracownika naukowego z dziedziny astronomii z MOA. Dowiedzieliśmy się w prosty sposób

dlaczego mamy dzień i noc oraz co to są fazy Księżyca, jak wygląda powierzchnia Słońca. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą naszego Układu Słonecznego , Galaktyki i Wszechświata. Zobaczyliśmy z bliska gwiazdy, planety, komety, meteory , mgławice oraz najciekawsze zjawiska astronomiczne, takie jak zaćmienie czy zorza polarna. Dzięki symulacji komputerowej opisującej najnowsze rezultaty obserwacji teleskopowych wszechświata, wiemy co może zdarzyć się z naszą planetą oraz  ze Słońcem za kilka milionów lat.

Atrakcyjnym  uzupełnieniem  prelekcji i pokazu astronomicznego było obejrzenie w Planetarium zjawisk astronomicznych związanych z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchu planet i Słońca oraz ruchu obrotowym Ziemi. Wszystko to mogliśmy obejrzeć na celowo przygotowanej do tego ośmiometrowej kopule. Wraz z upływem czasu gwiazdy zmieniały swe położenie, tak jak to się dzieje od zmierzchu do świtu. Było to niesamowitym przeżyciem – mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się pod gwiaździstym niebem, a nad nami wirują gwiazdy tworzące skupiska zwane konstelacjami.

Tekst i zdjęcia : Barbara Pacura – wychowawca klasy II c


Archiwa