• -

ŚPIEWAMY PIEŚNI PATRIOTYCZNE. 95. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 124

Category : Aktualności

Ojczyzna- jakże piękne słowo, ale słyszymy je rzadko. Czyżbyśmy wstydzili się go, czy jest ono niemodne, a może zaściankowe, nieeuropejskie?

Przywróćmy temu słowu należne mu znaczenie. Mam nadzieję, że wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych będzie małym kroczkiem ku temu, aby pokazać naszym uczniom, jaka to jest ważna sprawa.

            W roku 1918 po 123 latach niewoli wracała Polska na mapy Europy. Wracała okaleczona, ze zniszczonymi domami, bez granic i wojska. Trzeba to wszystko było stworzyć…

15 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym poranku upamiętniającym wydarzenia sprzed 95 lat. Wspaniała recytacja poezji patriotycznej w wykonaniu Mai (4a), Wiktorii (5a) i Marcina (6a) oraz wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych  wzbudziły refleksyjny, pełen zadumy nastrój.

            Nasza szkoła zorganizowała  niezwykłą lekcję historii. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych to lekcja patriotyzmu, która zostanie w pamięci. Cieszy fakt, że młodzi ludzie kultywują tradycję, znają i śpiewają pieśni, które kiedyś towarzyszyły naszym przodkom na polu walki.

            Dziękuję uczestnikom: dyrekcji, nauczycielom, nauczycielowi muzyki pani Monice Tarsie, która przygotowała oprawę muzyczną oraz wszystkim uczniom klas 4-6. Szczególne podziękowania składam Dyrekcji Domu Kultury „Dwór Czeczów”- pani Magdalenie Piędel za pomoc w organizacji poranku, dzięki czemu odbył się on w niezwykłych wnętrzach dawnego dworu rodziny Czeczów.

Lidia Salawa

nauczyciel SP 124


Archiwa