• -

NOCNE SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM W BOCHNI

Category : Aktualności

3 grudnia klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Udaliśmy się tu na nocleg. Noc w solnych podziemiach to nietypowe odbywające się w godzinach nocnych zwiedzanie kopalni z wieloma atrakcjami. Zjazd 140 – metrową zjeżdżalnią, projekcja filmu w podziemnym kinie czy zabawa na parkiecie dyskoteki 250 m pod ziemią. Do dyspozycji był również sprzęt sportowy oraz boisko. Każdy więc miał możliwość wybrać coś dla siebie.

            Największą niespodzianką było spotkanie ze św. Mikołajem. Każde dziecko otrzymało piękną paczkę, w której znalazły się kolorowe poduszeczki na których dzieciaki mogły wygodnie przespać noc, słodycze i rózgi… czyżby nasi uczniowie na nie zasługiwali, czy to przypomnienie o dobrym zachowaniu? Potem wykonaliśmy wspólne, klasowe zdjęcie z dostojnym gościem i udaliśmy się do kolejki elektrycznej podziemnej trasy turystycznej.

            Czekała na nas niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze wyrobiska, znajdujące się na poziomie IV i VI. Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, jak również narzędzie i urządzenia górnicze, które były wykorzystywane przed wieloma wiekami. Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zwiedzanie miał charakter niezwykłej podróży przez historię soli. Spotkamy tu polskich królów, żupników genueńskich, czy ducha cystersa. Materiały filmowe wyświetlane na solnych ścianach robią wrażenie jakby życie kopalni toczyło się obok zwiedzających. Uczestniczyliśmy również w słuchowiskach przestrzennych, animacjach i interaktywnych prezentacjach podziwiając rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków. Natomiast w sali kinowej komorze Ważyn obejrzeliśmy film „Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza”.

            To była wspaniała przygoda, zabawa, edukacja i profilaktyka zdrowotna, bowiem  mikroklimat podziemnych komór wykorzystywany jest do leczenia schorzeń układu oddechowego, astmy i alergii.

mgr Ewa Miłaszewska


Archiwa