• -

KLASA III C ZWIEDZA KRAKÓW

Category : Aktualności

4  maja 2014 r. uczniowie klasy III c  wybrali się na krakowski Rynek. Zwiedzanie  rozpoczęliśmy od obejrzenia wnętrza najstarszego kościoła w Krakowie – Kościoła Świętego Wojciecha. Następnie przeszliśmy wzdłuż Sukiennic gdzie znajdują się dwa rzędy kramów, głownie z biżuterią, pamiątkami, rękodziełami i cepelią.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadanej przez wychowawczynię legendy o dwóch braciach budujących kościół Mariacki. Wysłuchali Hejnału Mariackiego  granego z wieży zwanej Hejnalicą . Następnie  uczniowie zwiedzili najbardziej znany zabytek Krakowa – kościół Mariacki , a w nim Prezbiterium, które nakryte jest sklepieniem gwieździstym.

Spacerując drogą królewską dotarliśmy do Bramy Floriańskiej oraz Barbakanu.

Jednak głównym celem wycieczki był udział  w warsztatach  pt.: „ W pracowni Jana Matejki ” w muzeum mieszczącym  się przy ul. Floriańskiej 42.

Podróż po muzeum to coś więcej niż zwykła biografia artysty. Uczniowie obejrzeli wiele obrazów mistrza, szkiców, listów, fotografii oraz  zaskakujących eksponatów , bowiem Matejko był nie tylko malarzem , ale również konserwatorem zabytków i pasjonatem historii. W sali wystaw , na ścianie uczniowie obejrzeli multimedialną projekcję stworzoną w oparciu o wielkoformatowe obrazy i rysunki wielkiego artysty.

Po ciekawej lekcji biograficznej nastał czas na trochę przyjemności dla podniebienia. Uczniowie udali się więc do Krakowskiej Manufaktury Czekolady przy ul. Szewskiej 7. Przez szybę obserwowali proces powstawania odlewanych z różnych rodzajów czekolady postaci i przedmiotów.

Była to niezapomniana wycieczka, która dostarczyła nam licznych doznań zarówno intelektualnych , jak i smakowych.

Opracowała : Barbara Pacura


Archiwa